Krátké nedělní zamyšlení ze supermarketu

12. října 2014 v 12:16 |  Na zdravé Zemi zdraví lidé
Dnes jsem se vydala na obvyklý ranní nedělní nákup do našeho vesnického supermarketu - Hrušky. Podotýkám vesnického. Naše obec má zhruba 3 000 obyvatel a téměř všichni zde bydlí ve vlastních domech se zahradami..

V obchodě jsem se zdržela u oddělení se zeleninou a ovocem. Napadlo mě si tak nějak více povšimnout, kde se ta pěkná jablíčka, mrkve, zelí a spoustu dalšího vlastně vzala. Stačila chvilka - oči mi sklouzly po všech cedulkách s označením země původu - a tak nějak ve mně vzkypěl vztek.

V naší vesnici, kde se dá tolik dobré zeleniny a ovoce vypěstovat, si v obchodě můžete koupit pouze mrkev, celer, petržel, zelí, kapustu a pórek z Polska, okurky z Maďarska, rajčata ze Španělska, brambory ze Slovenska a to nemluvím o hruškách z Jihoafrické republiky (!!!), odkud také pocházejí mandarinky, pomeranče a banány. Z České republiky pocházejí pouze žampiony.
...
Zamysleli jste se nad tím někdy?
Proč není Česká republika schopna dodávat do obchodů svou vlastní zeleninu a ovoce?
Je to opravdu jen o tom, že Polsko je schopno dodat tyto potraviny o tolik levněji?
Proč nepodporujeme české zemědělce, místní zahrádkáře a pěstitele? Proč se v obchodě na naší vesnici nemůžou prodávat plodiny vypěstované zemědělci z naší vesnice?
Nebo se to nikomu nechce dělat, možná právě proto, že by si tím nevydělal na živobytí?Plačící

Dovezené plodiny nejen, že zanechávají pořádnou ekologickou stopu (kamiony na silnicích...), ale likvidují menší české pěstitele, kteří nejsou schopni prodávat tyto potraviny za tak nízkou cenu. K tomu se nám nabízí tajemná otázka - jak to ti velkopěstitelé z cizích zemí dělají, že se jim vyplatí prodávat zeleninu a ovoce takto levně včetně nákladů na dopravu? (viz ovoce z JAR - vždyť ta je tisíce kilometrů od nás!)

Je zrovna období sklizně tolika druhů zeleniny - na naší zahradě jsem toho svědkem - rostou mrkve, celer, zelí, červená řepa, dýně, pórky, brambory... Stromy se ohýbají pod tíhou sladkých jablíček a hrušek. Nikdo asi nenamítně nic proti tomu, že takováto přirozeně vypěstovaná místní zelenina a ovoce je nejen že ekologická, ale také mnohem zdravější a chutnější!Úžasný

Když se všichni zamyslíme nad nesmyslností dovážení ovoce a zeleniny, tedy alespoň těch druhů, které vždy rostly a rostou u nás, a nenecháme si to jen pro sebe, možná by se mohlo něco začít měnit.

Tak snad....Mrkající
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bubobubo Bubobubo | 12. října 2014 v 13:56 | Reagovat

Je to hnus. Globalizace. Kupuju raději české ovoce a zeleninu, ale dost často není na výběr. Pomohlo by jedině kdyby lidi to dovezené nekupovali jenže to se nestane.

2 Anezka Anezka | 12. října 2014 v 14:51 | Reagovat

Brácha prodává rodině a tak po ulici vlastní brambory, dýně...  :)  myslím, že se to tak dost dělá, ale "načerno", proto se o tom tak neví.. ale jo, je to smutné, že v obchodě nenajdeš pomalu skoro nic českého. Ale-dnes jsem četla v nějakém časopise-že např. původní oblastí pomerančů je Čína, a pomeranče z Číny jsou pořád ty nejlepší.. ale kdo ví, zda tím dlouhým převozem trochu neztratí chuť...

3 Lucka Lucka | 4. února 2015 v 16:54 | Reagovat

Máš pravdu Jani v obchodech je to hrozné ještě že máme doma hezkou zahrádku a dobrého tátu který nám zasadí sazenice a tak ale co ted v zimě co můžeme udělat než to koupit z obchodu?

4 daira daira | 25. července 2018 v 19:55 | Reagovat

parkovací zábrany a závory- ideální řešení pro parkoviště supermarketů, pro vjezdy a podobně-

https://www.probrany.cz/zavory-parkovaci-zabrany/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama