Výroba sušáku na bylinky a nová rostlinná rubrika :)

25. července 2016 v 20:15 | Janča |  Bylinky a jiné rostlinky
Dnešním dnem začíná má nová éra babky kořenářky. Usmívající se Už jsem jedno bylinné období prožila. Bylo mi kolem 13 let a když jsem k narozeninám dostala knížku o o domácích bylinkových receptech proti nemocem, plná nadšení jsem chodila na louky i jen po naší zahradě, trhat květy a listy léčivých rostlin. Asi to mám tak trochu v krvi.Mrkající Vždy mě rostliny a jejich účinné i voňavé látky zajímaly a ještě mě to nepustilo.

Když jsem zakládala tento blog, měla jsem v úmyslu zde věnovat jednu rubriku léčivým rostlinám, ale po čase jsem zjistila, že nemám kvůli školy a dalším povinnostem moc prostoru se jimi zabývat tak, abych o nich mohla psát. Až dneska se odvažuji tuto novou rubriku slavnostně otevřít a tím i tématicky tuto stránku rozšířit.


Celá staletí se v rodinách předávaly znalosti o účincích léčivých rostlin. Protože lékařská péče zdaleka nebyla dostupná tak, jako dnes, lidé si museli umět poradit s mnohými nemocemi a potížemi sami. Samozřejmě, závažné choroby ne vždy vyléčit uměli, ale naše prapraprababičky vždy věděly, která léčivka pomůže tu na kašel, tady na nespavost, bolesti hlavy, křeče, bolesti při menstruaci nebo na omlazení pleti a zkrášlení vlasů.Nevinný Líbající

Dnes je většina účinných látek rostlin vědecky prozkoumána a jejich účinky mnohdy potvrzeny. Velká převaha klasických léků má původ v rostlinných molekulách, nicméně některé z nich působí komplexněji, když jsou v kombinaci s éterickými oleji a indiferetními látkami, tak, jak jsou přirozeně obsaženy v rostlině. Proto není nad krásně voňavý hrnek s bylinným čajem!

Cílem této rubriky bude postupně zde srozumitelně shromažďovat mé zkušenosti s léčivkami a bylinkami. Zatím to vidím tak, že budu psát o jednotlivých rostlinách a jejich použití i zpracování.
____________________________________________________________

Pokud chceme s léčivými rostlinami pracovat, základem je, po jejich sběru ve správnou dobu a znalosti jejich použití, jejich kvalitní usušení a uskladnění. Během uplynulých třech dní jsme spolu s mým taťkou vyráběli sušák na bylinky a dnes jsem ho poprvé použila k sušení květů divizny.Usmívající se Ráda bych se s Vámi o proces jeho výroby podělila, protože z něj mám hroznou radost..Smějící se

1.Nejprve jsem musela vymyslet, jak bude sušák vypadat. Důležité bylo, aby k budoucím sušeným bylinkám mohl proudit ze všech stran vzduch a aby byly chráněny před odfouknutím větrem. Vymyslela jsem obdélníkový tvar s pletivem uprostřed, na obou kratších stranách s vyvýšenýma "nohama", aby pletivo nebylo u země. Rozměry jsou 100cm x 55cm a na výšku zhruba 20cm.


2.K výrobě jsme použili jemné pletivo (dá se pořídit v každých větších zahradnických a "kutilských" potřebách) a dřevěné latě. Taťka to naštěstí všechno odměřil a přesně odřezal. Úžasný Já jsem jednotlivé laťky obrousila smirkovým papírem a odstřihla příslušnou velikost pletiva.


3.Potom jsme laťky k sobě připevnili šrouby v dřevěný základní rám, na něj přisvorkovali pletivo. Na závěr jsme připevnili laťky k oběma kratším stranám a tenčí dřevěnou lištu k oběma delším stranám, aby pletivo dostatečně pevně drželo.

4.Hotovo Úžasný. Jako první jsem na sušák dala usušit květy divizny - a zapomněla bych říct, že sušák jsem položila na dřevěné podstavce. Sušit by se mělo nejlépe v temnu nebo alespoň ve stínu, hlavně ne na přímém slunci.Chápu, že ne každý má prostor, materiál a další možnosti k výrobě sušáku, proto nezoufejte a klidně sušte bylinky na rozložených novinách nebo zmiňovaném pletivu doma na plechu. Bylinky se také dají dobře sušit zavěšené ve vzduchu. A třeba časem...Usmívající se


Mějte se moc krásně slunečně a těšte se na další článek, bude o diviznových květech a pak zase jiný s novým receptem, mám toho pro Vás v zásobě spoustu!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Franta z Olomouce Franta z Olomouce | 25. července 2016 v 20:53 | Reagovat

Vždy mne zajímaly bylinky, občas také sám sbírám po lukách, tak jsem rád že nejsem sám! :-)
Ale nikdy jsem se nedostal k tomu, abych z nich opravdu něco vyrobil, takže díky Tvým návodům možná opravdu začnu! :-P

2 Lucka Lucka | 25. července 2016 v 21:02 | Reagovat

Pěkný  článek :-)

3 Jana Jana | Web | 26. července 2016 v 10:08 | Reagovat

Bylinky vždy sbírala babička, sušák dělal děda. Mě to tedy zajímá taky, jenže můj manžel se k nějaké výrobě jen tak nedostane. Tak děkuju za návod, třeba k tomu nyní dojde.

4 Amálka Amálka | Web | 26. července 2016 v 19:31 | Reagovat

Skvělý nápad! Já pořád suším na novinách a nedávno jsem se fakt naštvala, protože mi všechnu lípu rozfoukal vítr :) Bylo to sice pod střechou - vypadalo to, že v závětří, ale stejně to nepomohlo, protože foukalo moc. Kdybych tedy dělala sušák, určitě bych to ještě radši zabezpečila nějak zvrchu nebo zvýšila okraje. Je to ale moc pěkné, jste šikovní!

5 Janča Janča | Web | 3. srpna 2016 v 10:10 | Reagovat

[4]: :-) to chápu. Okraje máme, myslím, dost vysoké, zatím se mi nic neodfouklo, ale ještě jsem toho moc nenasušila, teď třeba bazalku a oregano.:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama