Zapomenuté staročeské koření - popenec břečťanovitý

5. května 2018 v 23:39 | Janča |  Bylinky a jiné rostlinky
Všude kolem nás, na zahradách, loukách a v lesích, rostou rostlinky, na jejichž léčivé nebo kořenící schopnosti jsme už dávno nějak zapomněli. Na spoustu z nich nahlížíme jako na "plevel" nebo minimálně jako na rostliny, které nejsou ničím zajímavé. Přitom existuje spoustu divoce rostoucích českých bylinek, které jsou jedlé a navíc velmi prospěšné našemu zdraví (zejména teď zjara, pro jejich vysoký obsah vitaminu C, chlorofylu a dalších báječných fytochemikálií) - a my to o nich jenom nevíme. Jednou z nich je popenec břečťanovitý - nenápadná divoce rostoucí voňavá rostlinka, která rozkvétá drobnými fialovými kvítky okolo dubna a daří se jí v zahradách, na loukách a na okrajích lesů.


Popenec se v naší zemi kdysi běžně používal jako léčivý prostředek a také jako výtečné koření. Nejstarší dochované zprávy o něm jsou z 12.století. Naši předkové popenci přisuzovali velkou moc a přidávali jej často do polévek, omáček i dalších jídel. Ve středověku byl dokonce považován za zázračnou rostlinu chránící před morem. S tím, jak jsme se v posledních desetiletích odpojili od přírody kolem nás a zapomněli mnoho řemesel a dávné moudrosti, jsme úspěšně zapomněli i na náš popenec. Tak se o něm pojďte spolu se mnou něco víc dozvědět Mrkající.

1.Sběr
Popenec břečťanolistý je vytrvalá rostlinka, která začíná kvést v dubnu a kvete až do července. Je to častý "plevel" zahrad, luk, polí a okrajů lesů. Sbírá se celá jeho nať s kvítky, nejlépe v dubnu a květnu, kdy je ještě mladý. Pro využití do kuchyně můžeme sbírat už v březnu jeho mladé lístky (pozn. v jiném textu, od MUDr. Zdeňka Mlčocha jsem se zase dočetla, že nejchutnější se mu zdá popenec až po odkvětu, kdy sbírá jeho velké listy - tedy, musíme si to každý vyzkoušet Usmívající se). Kdyby nebylo popencových výrazně fialových kvítků, těžko by se v trávě hledal. Dá se potom využít buď čerstvý a nebo jej můžeme usušit v tenkých vrstvách na stinném místě. Popenec nenajdeme v lékárnách, vlastní sběr je tedy jediná možnost, jak jej získat.


2.Využití
Popenec má jemnou příjemnou vůni a kořenitou chuť.
Jako léčivá bylinka blahodárně působí zejména při astmatu, kašli a jiných onemocněních dýchacích cest, kdy se má pít popencový čaj (2 čajové lžičky na šálek vody, dva až tři šálky denně). Popenec je také vhodný při průjmech, bolestech žaludku a nevolnostech. Čaj z popence podporuje chuť k jídlu a zrychluje metabolismus. Popisuje se také jeho výrazné působení na choroby močového ústrojí - při dlouhodobém užívání má pomáhat rozpouštět močové a žlučové kameny a pomáhá na bolest při zánětech močového měchýře a močových cest. Mimoto se popenec dá využívat jako kloktadlo a koupele s ním pomáhají při kožních chorobách.

Jako koření a jedlá rostlinka má popenec široké možnosti uplatnění v kuchyni, záleží pouze na naší fantazii. Usmívající sePro zpestření jídel se dá využít jak čerstvá, tak i sušená nať. Můžeme jej přidávat všude tam, kam používáme pažitku či petrželovou nať - do polévek, karbanátků; čerstvým popencem můžeme zajímavě ochutit pomazánky, vaječinu, omelety, různé saláty, vařené brambory, bylinkové máslo; také jej můžeme přidat do smoothies... Buďme hraví Nevinný a zdraví Úžasný!


3.Bohatství popence
Čerstvý popenec je zejména bohatý na vitamin C a obsahuje i provitamin A. Další účinnými látkami v popenci jsou třísloviny, silice, draselné soli, saponiny, minerální látky, hořčiny a spoustu dalších příznivých fytolátek.

Tak, myslím, že pro dnešek bylo už nových informací dost Nevinný. Pokud někoho z vás téma divokých jedlých rostlinek u nás zaujalo a chtěli byste se dozvědět víc, doporučuji kouknout se na webovou stránku Divoké kuchařky - http://divokakucharka.rodovaosada.cz/doku.php . Slečna stránku napsala v rámci svého studia na vysoké škole a popisuje na ní kolem šedesátky rostlin, včetně zajímavostí o jejich využití v minulosti a použití v kuchyni. ♥

Mějte se krásně jarně!
Vaše Janča
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bob Bob | E-mail | 7. května 2018 v 19:31 | Reagovat

:D To místo co jsme našli je krásné, jdu tam sníst ještě nějaký popenec :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama