O mé milované lípě malolisté

2. července 2018 v 16:44 | Janča |  Bylinky a jiné rostlinky
Před nějakou dobou se lípa stala mým nejbližším stromem. Je to rostlinná bytost, která se dotýká hlubin mé ženské duše. Rezonuje s ní. Jsme propojené a sobě blízké Usmívající se. Nevím, jak to vnímáte vy, ale pro mě má každá rostlina svou duši, něco autentického, co vyzařuje, a určitým způsobem to na mě působí. A lípa to dělá tak nějak jinak, než ostatní rostliny. Rozeznívá a posiluje to, co chci, aby silnější bylo a aby to nahlas zpívalo.

Omamná, něžná, nasládle medová a líbezná, ženská vůně jejích květů bylo to první, čím si mě získala. Pak jsem zjistila, že je mi pod její širokou, srdečnou korunou moc příjemně a že se u jejího kmene cítím v bezpečí. Paní Lípa je ochránkyně. Její listy mi svým tvarem připomínají, že chci tento život projít stezkami srdce a že své srdce nechci nikdy uzavřít, ani nechat uvadnout.


Lípa byla u slovanů i keltů považována za posvátný strom - symbol ženskosti, mateřství, něhy a jemnosti. Věřilo se, že v lipách sídlí dobří duchové, kteří mají moc chránit obydlí v jejich blízkosti před zlem a že do nich nikdy neudeří blesk. Proto se lípy vždy vysazovaly poblíž domovů. Slované lípu zasvětili bohyni lásky, krásy, souladu, mladosti a radosti - Ladě. Pod lipami se lidé scházeli, milenci mazlili, staří si povídali o moudrosti jejich roků.

Lípa je strom, který je sepjatý s půdou, venkovem, rodným místem a moudrostí našich předků. Je pro mě také symbolem lokálnosti, úcty k Zemi. Dřevo z lípy je měkké, poddajné a světlé; proto je a vždy bylo oblíbené mezi řezbáři. A k tomu všemu je lípa také ohromně léčivá.

Tak se dnes pojďte spolu se mnou ponořit hlouběji do znalostí o lipách Usmívající se.


1.Sběr
U lípy sbíráme (nejlépe za stálého slunečného dne) květy spolu se světle zelenými podlouhlými listeny, které jsou připojeny k jejich stopce. Předtím, než se pustíme do sběru je ale dobré se přesvědčit, že stojíme před lípou malolistou (srdčitou), kterou poznáme podle drobných listů s rezavými chloupky na jejich spodní straně. Kromě ní totiž existuje ještě v účincích mnohem slabší lípa velkolistá a jejich kříženci. Tyto lípy mají o dost větší listy i plody a ruby listů mají velmi světlé. Kvetou zhruba o dva týdny dříve než lípy malolisté.
Lípa malolistá kvete od června do července, ale doba kvetení je poměrně krátká, proto je dobré být ve střehu a lípy bedlivě sledovat s nachystaným košíkemUsmívající se.

Nasbírané květy je dobré co nejrychleji usušit tak, aby zůstaly světle zelenožluté a krásně pod rukama šustily. Usušená droga má výraznější vůni i chuť. Sušíme ve stínu, na dobře větraném místě, nejlépe v jedné vrstvě.

Letos je příroda urychlená - naposled jsem kvetoucí lípu malolistou viděla před týdnem. Nejsem si jistá, jestli ještě někde v tuto dobu kvete... Kdyžtak mi dejte vědět v komentářích. Mrkající


2.Použití
Nejčastěji lipové květy používáme ve formě nálevu ("čaje"). Hrst nasušených květů zalijeme vroucí vodou a necháme zakryté louhovat nejméně deset minut. Takto připravený léčivý čaj popíjíme, případně jím vyplachujeme dutinu ústní. Je také možné výluh použít jako pleťovou vodu na vatových nebo bavlněných tamponcích. Léčivé účinky spolu s chutí a vůní lipového čaje můžeme ještě zintenzivnit přidáním lžičky medu. Lipové květy se báječně doplňují s květy černého bezu.

3.Bohatství lipových květů
Účinné látky v lipových květech, o kterých se zmiňuje moje bylinkářská příručka, jsou zejména její silice (0,05%), farnesol, flavonoidy (například tilirosid), třísloviny a slizy. Léčivé účinky, stejně jako vůně a chuť lipových květů, tkví zejména ve vzájemném poměru silice a tříslovin. Tento poměr není ideální právě u jiných druhů lip než je lípa malolistá, o kterých jsem psala výše.

4.Léčivé účinky
Lipová droga působí na náš organismus
→potopudně - tedy se po ní více potíme
→protizánětlivě
→protikřečově
→mírně diureticky - tedy naše tělo odvodňuje Usmívající se

Lipový čaj je účinný zejména při chorobách z nachlazení - tedy při zánětech průdušek, rýmě, kašli, horečkách, a zahlenění dýchacích cest. Zklidňuje trávicí systém a bojuje proti zánětům v těle. Jeho nádherná vůně uklidňuje i naši psychiku. Pomáhá také při zánětech v ústech - stačí dutinu ústní vyplachovat lipovým nálevem. A jako pleťová voda krásně hojí vyrážky, akné a sjednocuje barvu pleti.

Tak děkujeme, krásná lípo! Usmívající se
P.S.: Nezapomeňte ji někdy obejmout.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bob Bob | E-mail | 3. července 2018 v 1:06 | Reagovat

Znám tu vůni lipového čaje. :D Pěkný článek, děkuju Jani.

2 HZ HZ | 3. července 2018 v 20:23 | Reagovat

A krásně voní

3 Amálka Amálka | Web | 5. července 2018 v 11:26 | Reagovat

Krásný článek, jako pohlazení ❤ U nás už lípa také nekvete a letos jsem si ji bohužel nestihla ani moc natrhat a nasušit, protože začaly v době květu deště. Lip máme u nás na vesnici spoustu a vedle ve vsi je dokonce celá lipová alej. Ráda se tam procházím se psem a sedám si pod stromy a relaxuji. Vždycky mě taková procházka uvolní a nabije. A vůně lipového čaje v zimě, o tom ani nemluvě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama