Bylinky a jiné rostlinky

Voňavé heřmánkobraní (Heřmánek pravý)

4. června 2017 v 22:39 | Janča
Jaké bylo mé překvapení, když jsem předevčírem na procházce objevila lány pravého heřmánku v tom největším rozkvětu! A navíc tak blízko!♥ Nezbývalo nic jiného, než se pro něj dnes na kole vydat. A tak jsem poprvé v životě nasbírala hromadu voňavého heřmánku.Usmívající se

Heřmánek je prastará léčivá rostlina, jejíž (mimo jiné i antibiotické) pozitivní působení při léčbě nemocí je lékařsky potvrzeno. Léčivé látky, které jsou v něm obsaženy, působí velmi silně, musíme proto myslet i na možnost předávkování. Existuje také alergie na heřmánek, proto je dobré být na začátku jeho používání i sběru trochu ostražití.


1.Sběr
Heřmánek pravý kvete od konce května do září. V Česku není tak těžké jej najít - roste často podél cest a na krajích polí. Účinné látky heřmánku se nacházejí v jeho květech a je jich tam nejvíce 3.-5. den po rozkvětu. Ideální je vyrazit na sběr během suchého, slunečného dne (a pokud takové byly i předcházející dny, tím lépe!) kolem desáté hodiny dopoledne. Rostlinka má v této době největší sílu.Mrkající
Nevhodné je sbírat heřmánek (a jakékoliv jiné rostlinky) do igelitového sáčku nebo tašky, v nich se lehce zapaří. Já vyrazila na sběr s košíkem a plátěnou taškou.

Heřmánek pravý je možné zaměnit s na první pohled podobným heřmánkem římským a rmenem rolním. Heřmánek pravý ale spolehlivě poznáme podle dutého květního lůžka, okvětních lístků sklápějících se k zemi a poměrně silné typické vůně. (heřmánek římský tolik nevoní a nemá, stejně jako rmen, duté lůžko)

!Pozor! Bohužel jsou dnes pole s obilím a jinými plodinami "ošetřovány" nemalými dávkami herbicidů, pesticidů a jiných chemických prostředků, které jsou pro naše zdraví nebezpečné. Proto doporučuji sbírat dál od pěstovaných rostlin na polích.

Dočetla jsem se, že lepší než bylinu stříhat nůžkami, je ji trhat ručně. Ale zatím netuším, proč by to tak mělo být.Nevinný


2. Sušení, které provoní celý domov
Když si doneseme natrhaný heřmánek domů, přichází důležitá fáze, a to jeho kvalitní a rychlé usušení. Sušíme již pouze květy, bez stonků s listy - z toho vyplývá, že před usušením musíme z natrhaných rostlinek sdrhat květy. Důležité je sušit bylinky v šeru, suchu a na větraném místě. Před sušením je nikdy neoplachujeme vodou (mohlo by to způsobit zplesnivění). Čím rychleji bylinky zvládneme usušit, tím více si v sobě ponechají účinných látek. Správně usušený heřmánek poznáme podle jeho šustění mezi prsty.Mrkající

3.Použití
Nejznámější způsob použití heřmánku je jeho spaření (1 polévkovou lžíci nasušených květů) vroucí vodou a 10 minutové louhování v zakrytém hrnku - heřmánkový čaj, který popíjíme podle potřeby a chuti až třikrát denně. Nálev z heřmánku se dá také použít zevně - ve formě obkladů na kůži a nebo jako pleťová voda na vatovém tamponku. Můžeme také vdechovat jeho páry, nebo je nechat působit na pleť obličeje. Heřmánkové výplachy a kloktání jsou perfektní pro léčebné použití na sliznici dutiny ústní.


4.Bohatství heřmánku

Heřmánek obsahuje celé spektrum prokázaně účinných látek, kterých se zatím podařilo nalézt 109. Mezi nejznámější složky heřmánkové silice patří:
azulen, který je protizánětlivý, zklidňující a urychluje hojení ran;
chamazulen, u kterého byly potvrzeny protizánětlivé, bakteriostatické (antibiotické) a teplotu snižující účinky;
bisabolol, jenžpůsobí mimo jiné příznivě na sliznici žaludku
Kromě nich je heřmánková droga plná i spousty jiných látek - flavonoidů, kumarinů, terpenů, minerálních látek i slizů (to je oficiální vědecký název!..Smějící se).

5.Léčivé účinky
Při pročítání nejrůznějších článků, dvou diplomových prací a tří bylinkářských knih, kde se psalo o heřmánku Smějící se mi došlo, že heřmánek je skutečně výjimečně mocná léčivá rostlina. Jak už je jasné i vzhledem k množství a různorodosti obsažených látek, které mají prokázané farmakologické účinky, má heřmánek široké využití při léčbě nemocí i v kosmetice. Pokusím se zde přehledně shrnout jeho účinky.

Heřmánek...
♥působí protizánětlivě, antibakteriálně, antivirově (jednoduše celkově desinfekčně - proti všem mikroorganismům) - proto je perfektní při léčbě infekčních chorob, včetně nemocí z nachlazení
♥mírně snižuje horečku
♥příznivě ovlivňuje náš nervový systém - tiší deprese, bolesti hlavy, nespavost či podrážděnost
♥pomáhá při akutních střevních zánětech - působí proti průjmům -, žaludečních problémech (včetně žaludečních bředů), při nevolnosti, nadýmání a zvracení
♥zlepšuje trávení
♥uvolňuje křeče, zmírňuje bolestivou menstruaci, pomáhá při nepravidelnostech a obtížích menstruačního cyklu
♥má protialergický účinek - snižuje hladiny bradykininu a serotoninu, které se při alergii uvolňují
♥napomáhá pocení
mírně tlumí bolest

♥velmi potěší i naši kůži a pleť - ve formě obkladů (nebo napařování) zmírňuje záněty v pokožce, urychluje procesy hojení různých poranění, vyrážek a popálenin, omezuje tvorbu jizev, pomáhá proti akné
♥ve formě výplachů se používá při onemocnění sliznice dutiny ústní (například afty) a zmírňuje projevy zánětů dásní
♥a malé překvapení pro plavovlasé - nálev z heřmánku rozjasňuje světlou barvu vlasů!Usmívající se

Taky Vás heřmánek tak okouzlil? NevinnýUsmívající se

Zdroje:
Domácí recepty proti nemocem - Franziska von Au
Lexikon bylinek
Herbář - Janča, Zentrich
Diplomová práce "Vliv rostlinných příměsí v heřmánku lékařském na obsah a složení silic" - Hana Jiroušková
Diplomová práce "Farmakologické účinky vybraných rostlin" - Tereza Pokorná

Svůdně červené šípky (Růže šípková)

2. října 2016 v 22:28 | Janča
V době, kdy se září potkává s říjnem začínám být neklidná. Ti, kteří mě dobře znají, mi dají za pravdu. Smějící sePodzim je mé nejmilejší období a vždy, když začnu cítit ve vzduchu jeho tajuplnou vůni, mě to začne táhnout do lesů, polí a luk, daleko od všeho denního ruchu. Venku tak nějak pomaleji chodím, zato zhluboka, s přimhouřenýma očima, dýchám ten jiskřivý vzduch a čas od času se mi na tváři rozlije blažený úsměv - to když v trávě objevím zakutálený lesklý kaštan, pod nohama zašustí zbarvené listí, nebo když u kraje cesty potkám keř obsypaný líbivě červenými šípky.Tak se stalo, že mě letos kouzlo podzimu vytáhlo daleko za Olomouc, tam, kam doléhal už jen rachot vlaků a za zříceninou prastarého hradu se rozprostíraly hluboké tiché lesy a pláně odkvetlých luk. Jela jsem tam poprvé v životě natrhat šípky. A taky jsem při tom potkala sama sebe. Usmívající se Vyražte do podzimní krajiny také a nezapomeňte si tyhle voňavé poklady přinést domů. A až bude v zimě na ulicích praštět mráz a sníh se bude lepit na okna, hrnek horkého šípkového čaje nádherně prohřeje domovMrkající. Věřte, že když bude z vlastnoručně nasbíraných šípků, bude vám chutnat ještě tisíckrát víc.

Dnes se s vámi podělím o to, co jsem o šípcích všechno zjistila.

1. Sběr
Nyní, na přelomu září a října je nejvhodnější doba ke sběru plodů růže šípkové - šípků. Jednotlivé zdroje se vždy úplně neshodují, ale většina autorů praví, že šípky určené k sušení na čaj by se měly sbírat ještě před tím, než je sežehne první mrazík. Růže šípková je u nás velmi rozšířený keř, který nejčastěji lemuje polní cesty a cesty u lidských obydlí. Nádherné vonné květy se po opadnutí okvětních lístků mění na červené "bobulky", které bychom měli sbírat až když jsou opravdu dozrálé - sytě červené a ještě tvrdé. Při sběru sami poznáte, že ne všechny šípky jsou tvrdé - mnohdy narazíte na změklé šípky, které už však ke sběru nejsou vhodné. Sbírat můžeme šípky všech planých růží - jejich tvar se liší od drobných, velmi protáhlých, po velké a bachraté.


2. Sušení
Po úspěšném sběru bychom měli šípky co nejdříve, co nejšetrněji a nerychleji usušit, protože se lehce zapaří a také ztrácejí cenné látky - velmi nestabilní je především vitamin C, jehož vysokým obsahem vynikají. Šípky je možné před sušením rozkrájet na poloviny, aby usušení proběhlo rychleji. Pokud ale necháme šípky vcelku, není to chyba, protože zase ochráníme obsah bobulky před vzdušným kyslíkem. Někomu se pak ale nedaří je usušit dokonale.
Já je sušila rozpůlené, na pečicím papíře v troubě, při teplotě kolem 40°C - nechávala jsem dvířka od trouby pootevřené. Takto sušení trvalo zhruba 3 dny. Opět se návody k sušení liší, někdo doporučuje pomalejší sušení při nízké teplotě (tak, jak jsem to udělala já), jinde jsem se zase dočetla, že šetrnější je šípky usušit rychle při vyšší teplotě, kolem 60-80°C. (Tak nevím - není k dispozici žádný výzkum, který by množství zbytkového vitaminu C v šípcích při obou způsobech sušení zmapoval. Vyberte si podle citu. Smějící se )

3.Uskladnění
Po zdárném usušení, které poznáte podle toho, že šípky zkřehnou, je důležité je správně uložit. Já používám na všechny sušené bylinky papírové sáčky - s popiskem (název léčivky a rok sběru). Sáčky uzavírám do krabice. Šípky bychom neměli skladovat déle než rok - po této době je už všechen vitamin C ve věčných lovištích.

4.Použití - příprava čaje♥
Výše zmíněný sběr a sušení počítá s tím, že si budete chtít později z šípků připravit čaj, což je nejběžnější způsob využití. Jinak se také dá vyrábět šípková marmeláda nebo šípkové víno, ale o tom již dnešní článek není. Kvůli nestabilitě vitaminu C je vhodné čaj nepřipravovat klasickým způsobem přelitím vroucí vodou, ale připravit jej buď:
zcela "za studena": Menší hrst sušených šípků zalijeme studenou vodou a necháme přes noc louhovat. Ráno roztok přecedíme přes jemné sítko, ještě lépe přes pláténko (abychom se zbavili poměrně agresivních chloupků šípku) a šetrně zahřejeme na teplotu příjemnou k pití. Takovým způsobem přípravy zachováme vysoké množství vitaminu CUsmívající se
napůl za studena, napůl přelitím vroucí vodou: Klasickým spařením se z šípků zase macerují jiné prospěšné látky, proto je možné dávku šípků rozdělit napůl. Jednu necháme namočenou ve studené vodě přes noc a připravíme způsobem, který jsem již popsala a druhou polovinu zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut odstát. Oba výluhy pak smícháme. Takový šípkový čaj bude bohatý jak na vitamin C, tak i na bioaktivní látky, které šípky propouštějí až v horké vodě.Mrkající

5.Bohatství šípků
→Droga z šípků je značně bohatá na vitamin C (kolem 450mg/100g!!! - pro srovnání citron: 53mg/100g) a obsahuje soubor látek, které jeho účinky podporují. Jedná se zejména o tzv. P-faktor = rutin, který zároveň zesiluje stěnu cévních kapilár.
→Dále šípky obsahují vitaminy B1, B2 a provitamín A.
→Doprovodné účinné látky jsou cukry, organické kyseliny, slizy a třísloviny.

6.Kdy si šípkový čaj uvařit?
Šípky jsou drahocennou léčivkou při léčbě onemocnění z nachlazení, pro zvyšování imunity a urychlení uzdravování z nejrůznějších nemocí; pomáhá při infekčních chorobách ledvin a močových cest; také se uplatňuje při jarních únavách, při těhotenství, proti zvýšené krvácivosti dásní, jako mírný regulátor střevní činnosti a jako prevence proti chřipce.

Tak co, sbíráte šípky?Usmívající se

Hlavní zdroje:
Václav Jirásek a kol. - Kapesní atlas léčivých rostlin.
Kuchařka ze Svatojánu

Výroba sušáku na bylinky a nová rostlinná rubrika :)

25. července 2016 v 20:15 | Janča
Dnešním dnem začíná má nová éra babky kořenářky. Usmívající se Už jsem jedno bylinné období prožila. Bylo mi kolem 13 let a když jsem k narozeninám dostala knížku o o domácích bylinkových receptech proti nemocem, plná nadšení jsem chodila na louky i jen po naší zahradě, trhat květy a listy léčivých rostlin. Asi to mám tak trochu v krvi.Mrkající Vždy mě rostliny a jejich účinné i voňavé látky zajímaly a ještě mě to nepustilo.

Když jsem zakládala tento blog, měla jsem v úmyslu zde věnovat jednu rubriku léčivým rostlinám, ale po čase jsem zjistila, že nemám kvůli školy a dalším povinnostem moc prostoru se jimi zabývat tak, abych o nich mohla psát. Až dneska se odvažuji tuto novou rubriku slavnostně otevřít a tím i tématicky tuto stránku rozšířit.


Celá staletí se v rodinách předávaly znalosti o účincích léčivých rostlin. Protože lékařská péče zdaleka nebyla dostupná tak, jako dnes, lidé si museli umět poradit s mnohými nemocemi a potížemi sami. Samozřejmě, závažné choroby ne vždy vyléčit uměli, ale naše prapraprababičky vždy věděly, která léčivka pomůže tu na kašel, tady na nespavost, bolesti hlavy, křeče, bolesti při menstruaci nebo na omlazení pleti a zkrášlení vlasů.Nevinný Líbající

Dnes je většina účinných látek rostlin vědecky prozkoumána a jejich účinky mnohdy potvrzeny. Velká převaha klasických léků má původ v rostlinných molekulách, nicméně některé z nich působí komplexněji, když jsou v kombinaci s éterickými oleji a indiferetními látkami, tak, jak jsou přirozeně obsaženy v rostlině. Proto není nad krásně voňavý hrnek s bylinným čajem!

Cílem této rubriky bude postupně zde srozumitelně shromažďovat mé zkušenosti s léčivkami a bylinkami. Zatím to vidím tak, že budu psát o jednotlivých rostlinách a jejich použití i zpracování.
____________________________________________________________

Pokud chceme s léčivými rostlinami pracovat, základem je, po jejich sběru ve správnou dobu a znalosti jejich použití, jejich kvalitní usušení a uskladnění. Během uplynulých třech dní jsme spolu s mým taťkou vyráběli sušák na bylinky a dnes jsem ho poprvé použila k sušení květů divizny.Usmívající se Ráda bych se s Vámi o proces jeho výroby podělila, protože z něj mám hroznou radost..Smějící se

1.Nejprve jsem musela vymyslet, jak bude sušák vypadat. Důležité bylo, aby k budoucím sušeným bylinkám mohl proudit ze všech stran vzduch a aby byly chráněny před odfouknutím větrem. Vymyslela jsem obdélníkový tvar s pletivem uprostřed, na obou kratších stranách s vyvýšenýma "nohama", aby pletivo nebylo u země. Rozměry jsou 100cm x 55cm a na výšku zhruba 20cm.


2.K výrobě jsme použili jemné pletivo (dá se pořídit v každých větších zahradnických a "kutilských" potřebách) a dřevěné latě. Taťka to naštěstí všechno odměřil a přesně odřezal. Úžasný Já jsem jednotlivé laťky obrousila smirkovým papírem a odstřihla příslušnou velikost pletiva.


3.Potom jsme laťky k sobě připevnili šrouby v dřevěný základní rám, na něj přisvorkovali pletivo. Na závěr jsme připevnili laťky k oběma kratším stranám a tenčí dřevěnou lištu k oběma delším stranám, aby pletivo dostatečně pevně drželo.

4.Hotovo Úžasný. Jako první jsem na sušák dala usušit květy divizny - a zapomněla bych říct, že sušák jsem položila na dřevěné podstavce. Sušit by se mělo nejlépe v temnu nebo alespoň ve stínu, hlavně ne na přímém slunci.Chápu, že ne každý má prostor, materiál a další možnosti k výrobě sušáku, proto nezoufejte a klidně sušte bylinky na rozložených novinách nebo zmiňovaném pletivu doma na plechu. Bylinky se také dají dobře sušit zavěšené ve vzduchu. A třeba časem...Usmívající se


Mějte se moc krásně slunečně a těšte se na další článek, bude o diviznových květech a pak zase jiný s novým receptem, mám toho pro Vás v zásobě spoustu!

Kosmatice - dobrota z květu bezu černého

27. května 2016 v 20:24 | Janča
Tak se nám měsíc květen chýlí ke konci a s tím všude v krajině rozkvétají bílé vějíře květů bezu černého. Když jsem teď několikrát jela vlakem z Olomouce do Ostravy, nemohla mě ta bělavá záplava nechat chladnou.Usmívající se

Kvetoucí keř bez černý není jenom krásný na pohled, ale také nádherně voní. A co víc - jeho květenství se dají jíst!Úžasný

Dnešním článkem vlastně trochu navazuji na předchozí článek o staročeských jáhlech - stejně tak i květy bezu obalené v těstíčku a osmažené na pánvi jsou dávnou českou pochoutkou, která bývala velmi oblíbená. A říkalo se jí kosmatice. Dá se jíst nasladko - v těstíčku podobném tomu na palačinky, posypaná skořicí a cukrem, nebo i na slano.

A tak se při procházce venku zkuste zastavit na okrajích lesů a luk, kde bez rád roste, a natrhejte si pár květenství - nejlepší jsou polorozvinuté, plné květy. Kosmatici dělám jedenkrát za rok, je to taková oslava příchodu měsíce června, dobrota, kterou si můžeme dát jen v krátkém časovém úseku z celého roku. Tak směle do toho!Mrkající


Budeme potřebovat:
→9 kusů plnějších květenství bezu
→300 ml kefíru
→140 g hladké mouky - lépe celozrnné
→1 lžička prášku do pečiva
→1 lžička skořice
→trochu cukru/jiného sladidla


Květy opláchneme ve vodě a osušíme na utěrce. Ze surovin, které jsem vypsala, si připravíme těstíčko, mělo by být trochu hustší než na palačinky - tak, aby po namočení květů zůstalo v nich. Na pánvi si rozehřejeme silnější vrstvu oleje/sádla a květ namočený v těstíčku smažíme na mírném plameni zhruba 5 minut - do zlatova. Potom odstřihneme přebývající stopky a smažíme i na druhé straně. Pokládáme na papírový ubrousek, aby se vsákl přebytečný tuk a posypeme směsí skořice s cukrem (párkrát za rok neuškodí! S vyplazeným jazykem).
Věřte, že se Vám nádherně provoní celý dům a ještě přiběhnou sousedi!

Dobrou chuť. Usmívající se A nezapomeňte mi do komentářů napsat, jestli jste to zkusili, nebo jestli kosmatici znáte!Nevinný
 
 

Reklama